Wraz ze wzrastającymi temperaturami dobowymi, na plantacjach rzepaku mogą pojawiać się pierwsze szkodniki. Warto, zatem, wystawić żółte naczynia, aby monitorować plantacje. Ocena liczebności wystąpienia szkodnika w rzepaku nie jest prosta. Dlatego pojawienie się pierwszych owadów w naczyniu, powinno być sygnałem do stałego monitorowania plantacji, a w razie przekroczenia progu szkodliwości, wykonania zabiegu zwalczającego.
Jak podają naukowcy z rożnych terenów kraju, na plantacjach zachodniej Polski oraz w południowych województwach, pojawiły się pierwsze naloty chowacza brukwiaczka. Szkodnik ten pojawia się w okresie marzec – początek kwietnia, a sygnałem do przystąpienia do zabiegu, jest stwierdzenie 10 chrząszczy w żółtym naczyniu w ciągu 3 dni.
Żółte naczynia należny ustawić około 20 m w głąb, licząc od brzegu pola, zawsze na wysokości wierzchołków roślin (na metalowych prętach lub podstawkach). Ważne, aby wraz ze wzrostem roślin, naczynia podnosić. Naczynia ustawiamy zawsze od strony nalotu szkodnika: lasy, miedze, sady itd. Pamiętajmy o odpowiednim wypełnieniu naczyń: wodą z dodatkiem kilku kropli płynu zmniejszającego napięcie powierzchniowe (płyn do mycia naczyń), aby odłowione szkodniki nie mogły wydostać się z naczynia. Wczesną wiosną, gdy ciecz w naczyniu może zamarzać (luty/marzec), można napełniać naczynia zimowymi płynami stosowanymi do spryskiwaczy szyb samochodowych.
Zachęcamy do stałego monitorowania pól, nie tylko rzepaku.
Zespół AgroAngel